Ochrona wzroku podczas pracy przy komputerze
Kłopoty z ostrym widzeniem po zakończonej pracy przy komputerze, bóle głowy czy wysuszenie oczu stały się już niemal powszechnym problemem wielu osób. Jak skupić się na swoich zadaniach, kiedy nasze oczy nie chcą funkcjonować tak, jakbyśmy tego oczekiwali?
Pierwszy krok – badanie
Niezależnie od tego, czy nosisz okulary, czy nie, jedną z ważniejszych rzeczy w kierunku troski o własny wzrok powinny być regularne badania okulistyczne. Często bowiem nadwzroczność, czyli jedna z wad wzroku charakteryzująca się pogorszonym widzeniem z bliska, może nie zostać przez nas w odpowiednim czasie rozpoznana. W szczególności dotyczy to młodych osób. Dzieje się tak poprzez nadmiernie napięcie mięśnia rzęskowego, który próbuje „zrekompensować” braki w ostrym widzeniu, pracując ze wzmożoną siłą. W zamian za to odczuwamy zmęczenie, nawracające bóle głowy, łzawienie i trudności z koncentracją.
Oświetlenie ma znaczenie
Jeżeli zdarza ci się zabierać pracę do domu, czy przeglądać jeszcze przed snem wiadomości na smartfonie, warto zastanowić się, czy istnieje konieczność wykonywania tych czynności na krótko przed pójściem spać. Wpatrywanie się w ciemności w jasny ekran emitujący dużą ilość światła niebieskiego, powoduje zaburzenie wydzielania melatoniny, co z kolei rzutuje na jakość naszego snu. Jeśli istnieje konieczność korzystania z komputera, czy telefonu wieczorem, warto zadbać o właściwe oświetlenie pomieszczenia, a także zastosować odpowiednie ustawienia ekranu, tak by zminimalizować intensywność odbieranego jasnego światła z monitora przez nasze oczy.
Okulary z filtrami Blue Protect
Jeśli tylko twój rodzaj pracy na to pozwala, zdecydowanie warto rozważyć wybór szkieł okularowych z odpowiednim filtrem blokującym nadmiar światła niebieskiego dostającego się do oczu. Powłoki te mogą być nakładane zarówno na soczewki z nadaną mocą korekcyjną, jak i na tak zwane „zerówki”. Jest to doskonała opcja dla osób z dużą wrażliwością na światło sztuczne i z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w codziennych sytuacjach, jak na przykład prowadzenie samochodu, zakupy, spacer.
Odpoczynek dla oczu
Wpatrując się przez dłuższy czas w monitor automatycznie rzadziej mrugamy. Powoduje to wysuszenie oczu, a co za tym idzie – pogorszenie widzenia. Podczas pracy przy komputerze warto co 20 minut wykonać krótką przerwę i spojrzeć w dal, najlepiej na coś zielonego, np. drzewa za oknem. Pozwoli to rozluźnić mięśnie oczu, a sam kolor zielony działa na mózg bardzo relaksująco. W trakcie mrugania zwróćmy też uwagę na sam sposób domykania powieki – mrugając tylko „częściowo” nie pozwalamy, aby film łzowy został całkowicie rozprowadzony po gałce ocznej, co wiąże się również z wysuszeniem i dyskomfortem.
Podsumowując, oczywiście okulary stanowią bardzo ważny element ochronny oczu podczas pracy przy komputerze. Zacznijmy jednak od odpowiedniej organizacji pracy, wyróbmy sobie zdrowe nawyki, dzięki którym nasze oczy otrzymają odrobinę wytchnienia w rzeczywistości, w której na stałe zagościły komputery, tablety i smartfony.