Wzrok dziecka a ekrany urządzeń elektronicznych
Wraz z rozwojem technologii w ciągu ostatnich lat zmieniły się także sposoby na zapewnienie dzieciom rozrywki oraz edukacji. Dziś już nikogo nie dziwi, gdy mały brzdąc z powodzeniem obsługuje smartfon czy tablet, a kolorowe obrazy wyświetlane na ekranach owych urządzeń są w stanie zająć uwagę dziecka na wiele godzin. Na szczęście świadomość rodziców w ostatnim czasie znacznie wzrosła w temacie ochrony wzroku swoich pociech, powstały również ścisłe zalecenia mówiące o korzystaniu przez dzieci z ekranów elektronicznych.
Zastanówmy się przez chwilę jak wpatrywanie się w ekran komputera, telewizora czy telefonu przez dziecko wpływa na pracę jego mózgu oraz bezpieczeństwo oczu. Spowolnienie rozwoju mowy, motoryki oraz wyobraźni, problemy ze snem, agresja, zaburzona umiejętność budowania relacji, rozwój krótkowzroczności to tylko niektóre ze skutków nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci. Krótkowzroczność najczęściej jest efektem zbyt dużej ilości poświęcanego czasu na wpatrywanie się w przedmioty z bliskiej odległości, co z kolei powoduje zwiększone napięcie akomodacyjne, stąd też wspomniane późniejsze problemy z ostrym widzeniem z daleka.
WHO w ostatnim czasie ogłosiło oficjalne stanowisko w stosunku do spędzania czasu przez dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych. Naukowcy w tej kwestii byli jednomyślni: dzieci do 2. roku życia nie powinny mieć żadnej styczności z urządzeniami emitującymi światło niebieskie, a w szczególności przedmiotów z małymi ekranami typu smartfon czy tablet. Badacze zwracają także uwagę na konieczność angażowania dziecka w aktywności fizyczne (minimum 30 minut dziennie), dotyczy to również niemowląt, które poprzez zabawę powinny być wspomagane w drobnych ćwiczeniach rączek, nóżek oraz unoszenia głowy dzieci do 4-5 roku życia nie powinny wpatrywać się w ekrany elektroniczne dłużej niż 1 godzinę dziennie, im mniej tym lepiej. Warto zwracać uwagę, aby powierzchnia ekranu była możliwie większa, oraz aby promienie emitowane przez monitor, czy telewizor nie były jedynym źródłem światła w ciemnym pomieszczeniu. W przypadku dzieci w tym przedziale wiekowym zalecana ilość czasu poświęconego na aktywność fizyczną wynosi minimum 180 minut dziennie.
Oprócz ograniczeń stawianych dzieciom w kwestii korzystania z nowoczesnych technologii, istotną sprawą dla zdrowia małych oczu jest ponadto odpowiednia ilość snu, a także dieta. Tutaj najlepszym autorytetem jesteśmy my sami, dlatego warto swoją postawą pokazywać dziecku jak najlepsze wzorce.