Adaptacja do okularów progresywnych. Gdzie leży klucz do sukcesu?
Okulary progresywne zostały wprowadzone na rynek branży optycznej już dobre kilkadziesiąt lat temu (pierwsze w latach 50. XX wieku!). I choć od tego czasu technologia wykonała ogromny skok do przodu, powstały nowe rozwiązania, oraz zyskaliśmy ogromną wiedzę na temat korekcji wad wzroku, to nadal istnieje pewna grupa osób, która słysząc o „progresach” od razu mówi: to nie dla mnie.
Przekonanie to zazwyczaj bierze się stąd, iż ktoś z bliskich „miał i nie przyzwyczaił się”, więc z góry taka osoba zakłada, że i jej się to nie uda. A jednak często uświadamiamy w takich przypadkach, iż temat okularów progresywnych jest bardziej złożony i należy poświęcić mu więcej czasu, aby dany rodzaj okularów faktycznie mógł dobrze służyć.
Analiza potrzeb
Choć okulary progresywne zwane są wielofunkcyjnymi, to faktem jest, iż nie są to okulary „do wszystkiego”. Dlatego też jednym z najważniejszych czynników podczas rozmowy z doradcą w salonie optycznym jest jasne sprecyzowanie potrzeb odnośnie twoich nowych okularów. Dzięki temu specjalista będzie mógł najlepiej doradzić ci, którą z konstrukcji soczewek wybrać, jaki typ progresji będzie najbardziej odpowiedni, a także pomoże w doborze odpowiednich uszlachetnień, które zwiększą komfort użytkowania.
Odpowiednia oprawa i pomiary
Ponieważ dystrybutorzy soczewek okularowych do wyprodukowania szkieł progresywnych potrzebują szeregu informacji, bardzo istotne jest, aby pomiary do wybranej oprawy były jak najbardziej precyzyjne. Składają się na to takie składowe jak rozstaw źrenic, wysokości montażowe, a w soczewkach o konstrukcji indywidualnej również kąt nachylenia i wygięcia oprawy, odległość soczewki od rogówki, a nawet pozycja w jakiej zazwyczaj trzymamy czytany tekst. Wszystko to wiąże się z wyborem odpowiedniej oprawki. Warto w tej kwestii zaufać swojemu optykowi, który pomoże dobrać nie tylko kształt idealnie pasujący do naszej twarzy, ale również będzie spełniał wszystkie niezbędne warunki do zamówienia szkieł progresywnych.
Nastawienie i trening
Są osoby, które już po pierwszym założeniu na nos swoich nowych okularów progresywnych są w stanie w pełni w nich funkcjonować, a nawet prowadzić samochód. Inni z kolei potrzebują na to więcej czasu i jest to sytuacja zupełnie normalna! Wszystko zależy od tego, w którym momencie naszego życia zaczęliśmy przygodę z soczewkami progresywnymi (najczęściej im wcześniej, tym lepiej), jakie posiadamy moce okularowe, oraz od naszych wyobrażeń na temat widzenia „progresach”. Należy pamiętać, że nastawienie jest połową sukcesu, a w razie wątpliwości czy początkowych trudności z pewnością możesz liczyć na pomoc i kilka dobrych wskazówek w swoim salonie optycznym. Powodzenia!