Jak odpowiednio dbać o okulary? Pięć najważniejszych zasad

Strona główna Blog Jak odpowiednio dbać o okulary? Pięć najważniejszych zasad

Jak odpowiednio dbać o okulary? Pięć najważniejszych zasad

Każdy z użytkowników okularów chciałby, aby służyły mu one jak najlepiej i cieszyły się długą żywotnością. Niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, czy też ich głównego przeznaczenia istnieje kilka bardzo prostych zasad, które pozwolą na to, aby nasze okulary długo wyglądały pięknie i były funkcjonalne.


Zakładanie oraz zdejmowanie okularów – zawsze oburącz
Zdejmowanie okularów jedną ręką to niestety jeden z podstawowych błędów osób noszących okulary. Skutkuje to najczęściej wygięciem się jednego lub obu zauszników, co może powodować, że okulary będą zbyt luźne (nie zawsze można później przywrócić ich ustawienie do pierwotnego stanu) lub w najgorszym wypadku może dojść do zerwania mechanizmu łączącego front z zausznikiem lub wyłamania zawiasu. Podobnym przypadkiem jest również zakładanie okularów (szczególnie przeciwsłonecznych) na głowę.


Prawidłowe czyszczenie
W tej chwili praktycznie każda z zamawianych soczewek okularowych posiada powłokę antyrefleksyjną, o którą również należy odpowiednio dbać. Czyszczenie na sucho okularów może spowodować pojawienie z biegiem czasu coraz większej ilości zarysowań i nie jest to związane z kiepską jakością szkieł. Najlepszą metodą w tej kwestii jest umycie okularów w lekko ciepłej wodzie z użyciem delikatnego płynu do mycia naczyń lub gdy warunki nam na to nie pozwalają, skorzystanie ze specjalnie do tego przeznaczonego spreju do soczewek okularowych. Miękkich (i, co ważne - czystych) ściereczek używamy na sam koniec, w celu wypolerowania umytych już okularów.


Odpowiednie odkładanie i przechowywanie okularów
Większość producentów do opraw okularowych dołącza do nich odpowiednio dopasowane etui, które powinno służyć nam wtedy, gdy nie nosimy aktualnie okularów. W momencie, gdy używamy ich tylko sporadycznie, warto przechowywać je właśnie w futerale, by uniknąć osadzania się na nich kurzu i innych zabrudzeń. Zdecydowanie również polecamy używanie etui w momencie, gdy musimy przetransportować swoje okulary w dowolne miejsce, unikniemy ryzyka zgniecenia ich lub zarysowania. Należy pamiętać, aby futerał był odpowiedniej wielkości tak by, okulary leżały w nim stabilnie i pewnie.


Ochrona przed temperaturą, kurzem i środkami chemicznymi
Czynniki takie jak ciepło, kurz, czy kosmetyki mogą niestety w bardzo przykry sposób zostawić swoje ślady na naszych okularach. Dlatego warto pamiętać, aby nie zostawiać ich na przykład na desce rozdzielczej samochodu w ciepły dzień, nie używać w trakcie suszenia włosów i korzystania z lakieru do włosów. Z kolei w miejsca, gdzie występuje duże zapylenie warto zabierać okulary zastępcze, najlepiej z zamontowanymi soczewkami mineralnymi.


Regularny serwis
W trakcie użytkowania okularów zawsze może zdarzyć się, że obluzuje się któraś ze śrubek, czy też zajdzie potrzeba wymiany nanośników. Zdecydowanie zaleca się, by od czasu do czasu odwiedzić swój salon optyczny, gdzie pracownicy przy użyciu odpowiednich narzędzi przeprowadzą fachowy serwis okularów. Dzięki temu długo zachowają one swój ładny wygląd oraz funkcjonalność.


Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż życie codzienne nie zawsze umożliwia stosowanie się do wyznaczonych zaleceń w stu procentach. Czasami może zdarzyć się, że jakaś sytuacja zmusi nas do zdjęcia okularów jedną ręką lub przetarcia ich szkieł chusteczką. W przypadku pojedynczych takich zdarzeń nic się nie stanie, jednak wypracowanie sobie tych kilku wymienionych wyżej nawyków zdecydowanie bardziej pomoże nam prawidłowo dbać o nasze okulary.