Okulista, optometrysta i optyk. Zadania specjalistów z zakresu dobrego widzenia

Strona główna Blog Okulista, optometrysta i optyk. Zadania specjalistów z zakresu dobrego widzenia

Okulista, optometrysta i optyk. Zadania specjalistów z zakresu dobrego widzenia

W branży optycznej funkcjonuje wielu specjalistów, którzy odpowiedzialni są za poszczególne zadania związane z dobrym widzeniem. Tak jak zawód okulisty oraz optyka prawdopodobnie są dobrze znane większości osób, tak profesja optometrysty jest stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku pracy. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych trzech grup.


Okulista

Lekarz okulista jest jednym z najczęściej odwiedzanych specjalistów, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Do obowiązków okulisty należy przede wszystkim wykonywanie badań, leczenia, oraz przeprowadzanie zabiegów i operacji z zakresu schorzeń narządu wzroku. Badania okulistyczne najczęściej odbywają się w dwóch etapach. W pierwszym z nich lekarz sprawdza podstawowe parametry, takie jak ciśnienie wewnątrzgałkowe, czy też ogląda stan naszego dna oka. Jeśli jest to uzasadnione wątpliwościami okulisty, może on skierować nas na dodatkowe badania obrazowe np. w kierunku jaskry, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Lekarz okulista przeprowadza także pomiary ostrości wzroku i jeżeli zachodzi taka konieczność, może przepisać pacjentowi odpowiednie moce okularowe lub dopasować soczewki kontaktowe.


Optometrysta

Optometrysta jest specjalistą wykwalifikowanym w kierunku wykonywania pomiarów ostrości wzroku, dopasowywania soczewek kontaktowych, oraz prowadzenia terapii wzrokowych. Optometria to dziedzina, która koncentruje się głównie wokół tematów wyraźnego widzenia, dlatego też jeżeli zależy nam przede wszystkim na tej kwestii, to po dobór okularów warto wybrać się właśnie do optometrysty. Zdarza się również, że optometryści ściśle współpracują z okulistami i trend ten powoli zaczyna pojawiać się także w Polsce. Absolwenci optometrii klinicznej mogą pracować w klinikach okulistycznych, gdzie między innymi kwalifikują pacjentów do operacji zaćmy oraz asystują podczas zabiegów.


Optyk

Zawód optyka okularowego wiąże się z piękną historią, kiedy wykonywanie okularów było prawdziwym rzemiosłem. Dziś technologia znacznie ułatwiła (i przyspieszyła) cały ten proces, jednak na całe szczęście ręka człowieka nadal jest niezbędna w przygotowaniu finalnego produktu jakim są okulary. Zadania optyka koncentrują się przede wszystkim wokół wykonywania oraz naprawy wspomnianych pomocy wzrokowych, jednak w zależności od specjalizacji osoba taka może zajmować się także konserwacją innych przyrządów optycznych, np. mikroskopów. Zauważmy, że optyka okularowego zastać można nie tylko w warsztacie wśród narzędzi i skomplikowanych urządzeń. Częstokroć optycy doskonale odnajdują się w części sprzedażowej salonu optycznego. Jest to istotne z uwagi na umiejętność odpowiedniej porady co do soczewek okularowych, profesjonalnych pomiarów, a także samego doboru i dopasowania klientowi opraw okularowych.