Wybór oprawy okularowej

Strona główna Blog Wybór oprawy okularowej

Wybór oprawy okularowej

Do wyboru oprawy okularowej większość osób podchodzi z dużym zaangażowaniem. Nic dziwnego, jest to bowiem jeden z poważniejszych zakupów związanych z naszym wyglądem, a przede wszystkim – z komfortem prawidłowego widzenia.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat producenci oprawek stworzyli nam możliwość ogromnego wyboru spośród niezliczonej ilości fasonów, wzorów oraz materiałów. Projektanci nieustannie prześcigają się w nowych pomysłach, gdyż oprócz tradycyjnych tworzyw czy metali, do produkcji opraw zaczęto stosować także drewno, kamień naturalny, a nawet… płyty winylowe.

Jak zatem wybrać dla siebie najodpowiedniejszy model?

Oto kilka wskazówek:

 

Najważniejsze – wygoda

Bez względu na to jaki rodzaj opraw nam się zamarzy, podczas przymiarek zawsze należy brać pod uwagę najważniejsze kryterium, czyli wygodę i komfort jej noszenia. Warto chwilę „zaznajomić się” z danym modelem, ocenić  jak czujemy się w nim po kilku minutach. Często bowiem jest tak, że pod wpływem emocji nie jesteśmy w stanie od razu zwrócić uwagi na to, że wybrana oprawka po czasie zaczyna źle leżeć. Jej rozmiar nie powinien być zbyt mały, może to powodować ucisk i nieestetyczne odgniecenia na skroniach, jak też sam materiał podczas ciągłych naprężeń jest mniej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zbyt duża oprawa może z kolei leżeć niestabilnie, istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo idealnego dopasowania zauszników, czy nanośników do anatomii naszej twarzy.

 

Kształt oprawy

Ogólnie przyjętą zasadą jest, iż kształt oprawek powinien kontrastować z kształtem naszej twarzy. Dlatego warto kierować się mniej więcej takim oto schematem:

  • twarz owalna – jest to najłatwiejszy kształt do doboru opraw okularowych, ponieważ pasuje do niego prawie każdy fason. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji: tarcza oprawy musi współgrać z układem kości policzkowych, łuków brwiowych i skroni;

  • twarz okrągła – w tym wypadku zalecane jest, aby wybierać modele prostokątne, o wyrazistych liniach lub o lekko uniesionych końcach do skroni. Pozwoli to uzyskać efekt wyszczuplenia naszych rysów;

  • twarz podłużna – w przypadku takiego kształtu zależy nam na optycznym skróceniu twarzy. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się oprawki o większych kształtach, wskazane są wyraziste wzory frontu;

 

  • twarz trójkątna – dla tego typu twarzy idealnym przeznaczeniem będą oprawy delikatne, o lekko uniesionych końcach tak, aby nie uwydatniać dodatkowo różnicy między szerszym czołem a węższą brodą. Bardzo dobrze sprawdzą się także oprawki typu „patent” oraz te o jasnych, transparentnych tarczach;

  

  • twarz kwadratowa – w tej sytuacji zależy nam na złagodzeniu ostrych rysów twarzy, dlatego też wskazane jest, aby wybierać fasony opraw o zaokrąglonych, delikatnych liniach. Mile widziane są wyraziste barwy, które dodatkowo skupią uwagę w okolicy oczu.  

 

Oprawa a moce i konstrukcje szkieł okularowych

Nie można także pominąć istotnej kwestii jaką jest moc oraz rodzaj szkieł zapisanych na recepcie. Ponieważ każda soczewka okularowa będzie inaczej prezentowała się w danej oprawie, jak i nie wszystkie konstrukcje szkieł będą odpowiednie dla każdego modelu, warto poradzić się optyka w tym temacie, aby później cieszyć się pięknymi, lekkimi i efektownymi okularami, a także najlepszym komfortem widzenia.